kelebeksim

harika bir forum .
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 eLVEDA RUMELİ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
tlghn:))

avatar

Mesaj Sayısı : 7
Yaş : 22
Kayıt tarihi : 14/07/08

MesajKonu: eLVEDA RUMELİ   Ptsi Tem. 14, 2008 4:17 pm

Hikayemiz, 19OO’lerde, Osmanlı’nın yönetiminde olan Makedonya’da geçen; fakir bir baba ve kızlarının hikayesidir. Sütçü Ramiz ve ailesi; Manastır’ın Pürşıçan köyünde yaşarlar. Osmanlı’nın son demleridir. Balkan topraklarında iç karışıklar başlamış; Makedonya’da ayrılıkçıların çıkardığı huzursuzluk yavaş yavaş artmakta ve yakın gelecekte patlak verecek büyük olayların sinyallerini vermektedir. Bir yandan İttihatçiler Abdülhamit’e karşı örgütlenmekte ve Osmanlı yönetimine muhalefet etmektedir.

Dünya ve dolayısıyla Makedonya büyük bir hızla değişmektedir.

Ramiz, doğup büyüdüğü Rumeli topraklarını, bu topraklarda yıllarca kardeşçe yaşayan insanları sever.

Sütçü Ramiz henüz dünya meselelerinden uzaktadır. 5 kızı ve karısının karnını güçlükle doyurmaya yetecek kazancını ineğinin lütfettiği bir kaç kova sütten çıkaran Ramiz’in en büyük derdi birbirinden çok sevdiği kızlarının hayırlı birer izdivaç yapıp bu sefillikten bir an önce kurtulmasıdır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
tlghn:))

avatar

Mesaj Sayısı : 7
Yaş : 22
Kayıt tarihi : 14/07/08

MesajKonu: eLVEDA RUMELİ-oyuncular   Ptsi Tem. 14, 2008 4:18 pm

Erdal Özyağcılar (Ramiz)

Hikâyenin başkahramandır. Karısı ve 5 kızıyla beraber yaşayan, sütçülükle geçimlerini sağlayan Ramiz; kendine özgü bir bilgeliği olan, inatçı ama altın kalpli bir adamdır.Şebnem Sönmez (Fatma)

Sütçü Ramiz’in karısıdır. Biryandan 5 kızını idare eder, evi çekip çevirir. En az kocası kadar inatçı ve dediğim dedik bir kadın olan Fatma, evlilik çağındaki kızlarını hayırlı kısmetlerle evlendirmek ister.


Gülçin Santırcıoğlu (Hatice)

Ramiz ve Fatma’nın en büyük kızlarıdır. Oldukça güzel, ağırbaşlı ve iyi huylu bir kızdır. Çocukluğundan beri sevdiği Terzi Hasan’la, uzun çabalar sonucu evlenmiş ve yuvadan uçan ilk kuş olmuştur.Berrak Tüzünataç (Vahide)

Ramiz ve Fatma’nın Hatice’den sonra doğan kızlarıdır. Son derece zeki ve hazır cevap bir kız olan Vahide’ye, anası keskin nişancılığı ve gözü pekliği yüzünden “asker kızım” demektedir. Vahide Mustafa’ya gönlünü kaptırır ancak bir arada olmaları mümkün değildir.


Filiz Ahmet (Zarife)

Zarife ortanca kızdır. Sevimli neşeli ve komik bir kız olan Zarife, Aleks’e âşık olur. Ancak bir hristiyanla evlenmesi mümkün olmadığından bu aşk ona ve ailesine çok acı verecektir.

Tuna Orhan (Terzi Hasan)

Terzi Hasan Pürsıçan kasabasının deli dolu ve fakir terzisidir. Kız kardeşi Meryem ve onun 5 kızancığıyla birlikte küçük bir evde yaşar. Hatice’yi Ramiz den almak için çok uğraşmış, Sonunda evlenmeyi başarmıştır. Hasan sakarlıkları ve kırdığı potlarla zaman zaman Ramiz’i çileden çıkarsa da son derece iyi kalpli ve sevimli bir adamdır.


Ertan Saban (Aleksi)

Makedon asıllıdır, yakışıklı, aydın ve cesur bir delikanlıdır. Baytar dedesiyle birlikte yaşar, Pürsıçan’daki hrsitiyan çocukların muallimidir. Aleks, Zarife’yi ilk gördüğü andan beri sevmekte ve bunu kimseden gizlememektedir, ancak bir araya gelmeleri imkânsızdır.
Tolgahan Sayışman (Mustafa)

Mustafa, genç yakışıklı cesur ve mert bir delikanlıdır. İstanbul’da tıbbıyede okurken İttihat ve Terakki hareketine dâhil olup, bir kaçak olarak Pürsıçan’a gelmiştir. Kaymakam Dilaver’in de desteğini alarak Sütçi Ramiz’in evinde kalmaya başlar. Herkes onu Ramiz ’in yeğeni Namık olarak tanımaktadır. Mustafa yüzünü gizleyerek Pürsıçan’da çetelere karşı mücadeleye başlar Köylüler ona Kara Kalpaklı lakabını takar. Mustafa da Vahide’ye âşıktır.


Erman Saban (Dilaver)

Pürsıçan’a Kaymakam olarak atanmış, genç cesur, yenilikçi ve İttihatçi bir delikanlıdır. Haksızlığa tahammülü olmayan kararlı bir yapısı vardır. Ramiz ona Amcasının Kaymakamı diye hitap etmektedir. Ancak Dilaver, Paşa oğlu Abdül yüzünden görevden alınır. Artık Pürsıçan’da kalma sebebi halkı aydınlatacak bir gazete çıkarmaktır.

Gökhan Mete (Kasap Cabbar)

Kasap Cabbar Ramiz’le yaşıt, köyün zengin celebidir. Kasabada kasap dükkânı vardır. Yıllar önce karısını kaybetmiş yalnız bir adamdır. Önce Ramiz’in büyük kızına talip olmuş kızı alamayınca Ramiz’le arası bozulmuştur ancak küslük uzun sürmez. Cabbar Efendi aslında kendi gibi gönlü de zengin, babacan bir adamdır.
Esra ve Özlem Alimovska (Emine ve Pembe)

Ramiz’le Fatma’nın 7 ve 5 yaşlarındaki en küçük kızlarıdır. Cin gibi bir kızlar olan Emine ve Pembe birbirinden hiç ayrılmaz. İkisi sevimli yaramazlıklarıyla evin neşesi, babalarının gözbebeğidir.

Elyesa Kaso (Cezmi Kumandan)

Cezmi Kumandan, Pürsıçan Kasabası Kolluk Kuvvetleri’nin başıdır. Son derece disiplinli görevine ve vatanına bağlı bir askerdir.


Suzan Akbelge (Meryem)

Terzi Hasan’ın dul ve 5 çocuklu kardeşidir. Ağırbaşlı, güleryüzlü, yardımsever bir kadındır. Meryem yıllar önce kocasını savaşa göndermiş ancak bir daha haber alamamıştır. Birbirinden sevimli ve haylaz 5 kızancıkla uğraşmanın yanı sıra, abisine yardım eder. Dilaver’le birbirlerinden hoşlanırlar ancak ikisi de birbirine açılmamaktadır.

Luran Ahmeti (Dimitri)

Dimitri Makedon topraklarının Bulgar Krallığı’na ait olduğunu savunan milliyetçi, acımasız zeki ve hırslı bir çetecidir. Gözünü kırpmadan masum insanları öldürür ve kurduğu çeteyle her geçen gün daha büyük baskınların planını yapar. Kara Kalpaklı’yla girdiği çatışma sonunda tek kolunu kaybetmiştir.
Mustafa Jasar (Baytar)

Aleks’in Baytar dedesidir. Görmüş geçirmiş, espirili bir adamdır. Hayatta tek varlığı ve tek derdi inatçı torunu Aleks’tir.

Mustafa Aktaş (Kara Yorgi)

Kara Yorgi de Bulgar milliyetçisi bir çetecidir. Dimitri’nin çetesiyle birleşerek gücünü arttırmıştır ancak zaman zaman Dimitri ile ayrılık yaşamaktadırlar.


Bedia Begovska (Bedia)

Bedia Pürsıçan kasabasında görücü olarak bilinen, yalnız bir kadındır. Gençlerin izdivaçlarını sağlamanın dışında ebelik de yapar. Köyde olup biten her şeyden haberdardır, ağzında bakla ıslanmaz.

Recep Özgür Dereli (Abdül)

Manastır Valisi Mazhar Paşa’nın oğludur. Son derece hırslı, istedikleri gerçekleşmediğinde öfkeye kapılıp şiddete başvuran, sevimsiz bir adamdır. Dilaver’in görevden alınmasına sebep olmuş, onun yerine Pürsıçan’da geçici kaymakam olarak görev yapmaktadır.


Caner Özyurtlu (Namık)

Namık, Ramiz’in uzun yıllardır görmediği gerçek yeğeni, Tepsi Münevver’in oğludur. Namık, kendine has takıntıları ve ani tepkileriyle son derece enteresan bir genç delikanlıdır. Hayatta vaz geçmeyeceği tek şey ıspanakken Zarife’ye âşık olur ve onu ürkütmek pahasına ona olan aşkını ilan etmekten çekinmez.

Mahir İpek (Ahmet Ekrem)

Manastır’da görevli bir Osmanlı yüzbaşısı. Vatanına bağlı dürüst ve mert bir subay. Mustafa’nın okuldan arkadaşı. Vahide’ye aşık oluyor ama onun Mustafa’yı sevdiğini anlayınca aşkını kalbine gömüyor. Teselya savaşına gönüllü katılan Mustafa’nın hem komutanı hem arkadaşı olarak onunla omuz omuza savaşıyor.


Selahattin Bilal (Mazhar Paşa)

Manastır valisi. Padişaha ve Osmanlı geleneğine bağlı, sert, otoriter bir Osmanlı Paşası. Orduda subay olan oğlu Abdül’e karşı bir baba olarak zaafları olsa da yaptığı kötülükler için onu cezalandıracak kadar da dürüst bir insan.

Meryem’in Kızancıkları

Ferhat Ahmedovski (Hacıali), Emre Takisanoski (Sümüklü), Oktay Yusufovski (Pasaklı), Mehmed Aliyusufovski (Paytak), Tarkan Uslioski (Kepçe Kulak) Babaları savaşta ölüp de geri dönmeyince sadece bir tanesine isim konulan sevimli beşliler.


Ahu Türkpençe (Bihter)

Sahra hastanesindeki güzel hemşire. Yaralı olarak getirilen Mustafa’nın bakımınıyla ilgileniyor.Konuk oyuncular
Demet Akbağ (Hüsniye)

Ramiz’in yıllardır küs olduğu Fatma’nın kız kardeşi. Ablasının zengin kısmetine mani oldu diye Ramiz’le hiç geçinemiyor, ağız dalaşında ondan aşağı kalmıyor. Ancak yıllar sonra çıka gelince aralarındaki sorun tatlıya bağlanıyor.

Sinan Tuzcu (Kadı)

Zarife ile Aleks’in davasında Abdül’ün yalancı şahitler getirmesi yüzünden yanlış karar veriyor, onları cezalandırıyor.


Eyşan Özhim (Elefteri)

İşveli cilveli randevuevi sahibesi. Sermayeleri ile birlikte kasabada kalabilmek için bütün yeteneklerini kullanmaktan geri durmuyor. Ramiz’le diğerlerinin başlarına açmadık iş bırakmıyor.

Orhan Kılıç (Arnavut Memet)

Kahraman mert bir Arnavut. Mustafa’nın cephede tanıştığı gönüllü silah arkadaşı. En büyük özelliği inadı. Savaşta şehit düşüp Mustafa’nın kollarında can veriyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
eLVEDA RUMELİ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
kelebeksim :: TELEVİZYON :: YERLİ-YABANCI DİZİLER-
Buraya geçin: